परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवाली र सुष्मा स्वराजबीच भेटवार्ता | दोहोरो कर लगाइएको छैन : मन्त्री आङ्बो | नारायणगढ–मुग्लिन सडकखण्डको १७ किलोमा सडक भासिने क्रम जारी | निरपेक्ष गरीब अन्त्य गरेर अगाडि बढ्दैछौँ : अर्थमन्त्री खतिवडा | प्रतिनिधिसभा समितिका सभापतिको निर्वाचन भदौ १७ गते हुने | आजदेखी धुवाँ फाल्ने गाडी चलाउन नपाईने | १८ पटक ग्रामी अवार्ड विजेता अमेरिकी गायिकाको निधन | सिंहदरबार अगाडी नाङ्गै उभिएर बिरोध गर्ने लिम्बु पक्राउ (फोटो फिचर) | स्वरोजगार लघुवित्तको २० प्रतिशत शेयर, सिटि एक्सप्रेशको १६७ प्रतिशत हकप्रद खुल्यो | कलंकीको अण्डरपास आज खुलेन, अझै केही दिन लाग्ने

पार्टी एकतामा नामको समस्या, के भन्छ निर्वाचन आयोग ?

तपाईको खबर संवाददाता प्रकाशित : जेठ ३, २०७५ मुख्य खबर, समाचार
bam-flagtapaikokhabar

नेकपा एमाले र नेकपा माओवादी केन्द्रले एकीकृत नयाँ पार्टीको नाम नेकपा कम्युनिष्ट पार्टी राख्ने निर्णय गरेका छन् ।

दुवै दल सम्मिलित एकता संयोजन समितिले नयाँ पार्टीलाई आजै निर्वाचन आयोगमा पनि दर्ता गराउने निर्णय गरिसकेका छन् ।

नेकपा एकता केन्द्र बन्नुअघि नेपालमा दुईवटा मसला सक्रिय थिए । त्यो बेला मसालका पनि दुई रुप थिए । मसालका दुई घटकको नाम पनि मोटो र पातलो राखिएको थियो । मसाल पछि गएर नेकपा एकता केन्द्रमा रुपान्तरण भयो ।

त्यसपछि माओवादी जनयुद्धबाट शान्ति प्रक्रियामा फर्केपछि पनि माओवादीका नाममा धेरैवटा पार्टी सक्रिय भए । त्यसबेला मातृका प्रसाद यादवले पनि नेकपा माओवादी खोलेर सक्रिय भए भने मोहन वैद्यले पनि आफ्नो पार्टीको नाम माओवादी नै राखे ।

तर निर्वाचन प्रक्रियामा सहभागी हुनका लागि समस्या भएपछि कसैले माओवादी क्रान्तिकारी त कसैले माओवादीमा अन्य नामको पुच्छर जोडेर सक्रिय भए ।

निर्वाचन आयोग के भन्छ ?

निर्वाचन आयोगले एउटै नामको दुईवटा पार्टी दर्ता गर्न नसकिने बताए । निर्वाचन आयोगका सहायक प्रवक्ता मुकुन्द शर्माले कानुनी व्यवस्था अनुसार एउटा पार्टी दर्ता भएपछि त्यही नामको अर्को पार्टी दर्ता गर्न नमिल्ने जानकारी दिए ।

‘एउटा पार्टी दर्ता भइसकेको अवस्थामा त्यही नामको पार्टी दर्ता गर्न मिल्दैन र दोहोर्‍‍याउन पनि मिल्दैन’, शर्माले भने, ‘उस्तै नाम परेमा नाम फेरेर भने दर्ता गर्न कुनै अफ्ठेरो हुँदैन ।’

प्रतिकृया दिनुहोस्

सम्बन्धित